Zbliża się trzecia odsłona
Granatowych Gór

Początek czerwca w Wiśle to kolejne, już trzecie, święto literatury. Od 1 do 4 czerwca odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. W tym roku główną ścieżką programową będą „Pokolenia”, czeka nas kilkadziesiąt spotkań autorskich, warsztatów, spacerów i koncertów.

W tym roku festiwal Granatowe Góry będzie trwał aż cztery dni. Rozpocznie się już w czwartek, 1 czerwca.

– Pierwszy dzień Granatowych Gór to także dzień dziecka, zaczniemy więc od bardzo mocnego programu dziecięcego. Przygotowaliśmy gry miejskie, warsztaty i spotkania ze znanymi autorami dla dzieci. Co więcej, temat festiwalu, a więc „Pokolenia” dał dobry pretekst, żeby utworzyć kolejne miejsce na mapie festiwalu – scenę przeznaczoną tylko dla dzieci, którą nazwaliśmy „Granatowe Pagórki” – mówi Katarzyna Czyż – Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

W tym roku na festiwalu Granatowe Góry pojawią się zatem autorzy i autorki także literatury dziecięcej i  – to duża nowość – młodzieżowej. Na scenie, która stanie nad Wisłą zadomowi się blok tematyczny pt. „Młodzi dorośli”, już teraz można zdradzić, że wśród autorek, które pojawią się w tym bloku, znajdą się m.in. Zuza i Tola Grupa, autorki „Zaksiążkownika”, czy Weronika Łodyga. Obok bloku tematycznego „Pokolenia”, który w tym roku będzie najważniejszą częścią Granatowych Gór, oczywiście nie zabraknie tematów związanych z Jerzym Pilchem, Śląskiem, czy książek reporterskich.

– Pokoleniowe pisanie, czytanie, wspólna nauka literatury i nie tylko, to główny temat podejmowany podczas tegorocznej, już trzeciej edycji Granatowych Gór. Będziemy łączyli pokolenia, rozmawiali o nowym języku, pytali o wzajemne zrozumienie. Pokolenia będą też pretekstem do niespodzianki dla fanów Jerzego Pilcha i pewnego legendarnego wydarzenia, do którego w nowej odsłonie wrócimy właśnie w Wiśle na początku czerwca. Zdradzę też, że nie zabraknie zabawy słowem – będzie stand-up, improwizacja i kilka muzycznych niespodzianek – mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.

Wśród około setki autorów i autorek, które potwierdziły już uczestnictwo w Granatowych Górach znajdą się m.in. Zyta Rudzka, Marcin Kydryński, Anna Dziewit Meller, Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys, Filip Springer, Wojciech Jagielski, Wojciech Kuczok, Zygmunt Miłoszewski, Agata Romaniuk czy Jerzy Jarniewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike.

– Na wszystkich gości Granatowych Gór czekają też nowe przestrzenie, m.in. nowe zagospodarowanie salki Kameralnej w Wiślańskiej Bibliotece. Właśnie tam, ale także w holu i na balkonie Domu Zdrojowego znajdzie się przestrzeń dla wszystkich fanów literatury w różnym wieku – mówi Ilona Majewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle.

Program festiwalu zostanie ogłoszony w kwietniu, już teraz możemy powiedzieć, że czeka nas jeszcze większa literacka uczta niż w latach poprzednich.

RED