Matkość 2 Agnieszka Swoboda – wernisaż wystawy

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry literatura, teatr, muzyka, ale również sztuki wizualne. W piątek 31 maja o godzinie 10:00 na Placu Hoffa, w ramach Festiwalu otworzymy wystawę Agnieszki Swobody pt. Matkość 2. Druga odsłona projektu „Matkość” opowiada o relacjach matki z synem/matki z córką. Matkość 2 to sześć portretów kobiet i ich sześć szczerych, trudnych, pięknych historii, które miały odwagę opowiedzieć.

MATKOŚĆ 2
wernisaż wystawy Agnieszki Swobody w ramach 4. Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha
📅 piątek, 31 maja 2024
🕙 godz. 10:00
📌 Plac B. Hoffa, Wisła

Autorka o „Matkości 2”:
Kilka lat temu udało mi się zrealizować projekt artystyczno-społeczny pt. Matkość. Pierwsza odsłona Matkości powstała we współpracy z niezwykłymi kobietami, które opowiedziały mi swoje historie związane z macierzyństwem, z ich kobiecą wytrzymałością.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok: Matkość 2, która powstała w ramach Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha. Ta edycja opowiada o relacjach matki z synem/matki z córką. O relacjach trudnych i mocnych jak życie i śmierć. Co w ogóle znaczy „dobra matka”? Która z matek nie musi szarpać się z codziennością? Pracować na kilka etatów, ogarniać dom, dzieci, siebie?

Matkość 2 to sześć portretów kobiet, sześć zebranych historii, które miały odwagę nam opowiedzieć. Szczerych, trudnych, pięknych. Opowieści te przekształciłam w sześć rysunków, który potem stały się tatuażami i rysunkami w wybranych miejscach na ciele każdej z kobiet. Odczarowałyśmy je razem i stały się symbolem ich mocy i siły. Część historii Matkości to bezsilność, płacz, zaciśnięte zęby. Część jest miłością, silniejszą niż śmierć. Miłością do dzieci, do nich samych, miłością która pozwoliła im przetrwać kryzysowe sytuacje i pozostać sobą. Matkość jest w każdej z nas. Jesteśmy w niej siostrami.

AGNIESZKA SWOBODA
autorka projektu Matkość 2. Urodzona w Katowicach. Malarka, matka, artystka. W swoich ostatnich projektach społecznych oraz obrazach eksploruje doświadczenie szeroko pojętego ‘macierzyństwa’ i historii związanych z kobiecą wytrzymałością. Absolwentka i stypendystka University of the West of England, Bower Ashton w Bristolu, Byam Shaw School of Art Saint Martin College of Art and Design w Londynie oraz rezydencji Lancaster Foundation w Clitheroe (Wielka Brytania). Kuratorka międzynarodowych rezydencji i projektów artystycznych realizowanych w Polsce, Czeskiej Republice, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych i prywatnych w Polsce i za granicą.

CZAS I MIEJSCE WYDARZENIA