KLANCYK GRA ODRĘ (NAD WISŁĄ) ZE ZBIGNIEWEM ROKITĄ

Nie wyobrażamy sobie Granatowych Gór bez pionierów improwizacji komediowej w Polsce, czyli Teatru Klancyk. 🎭 Tym razem inspiracją dla ich występu będzie książka Zbigniewa Rokity „Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych”. 📕 Spektakle Klancyka to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Ani widzowie, ani aktorzy, nie wiedzą, co wydarzy się na scenie. Wiadomo tylko, że nigdy więcej się nie powtórzy. 🙂

Wydarzenie odbędzie się w ramach 5. Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, w sobotę 31 maja 2025 o godzinie 20:00, na festiwalowej scenie w Miejskiej Bibliotece Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle. 📣

KLANCYK GRA ODRĘ (NAD WISŁĄ) ZE ZBIGNIEWEM ROKITĄ
spektakl improwizowany w ramach 5. Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry
📅 31 maja (sobota) 2025
🕗 godz. 20:00
📌 Scena w Miejskiej Bibliotece im. J. Śniegonia w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3a
🎟️ bilety w cenie 40 zł – https://tinyurl.com/KLANCYKgraOdre

KLACYK
Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Grzegorz Uzdański i Krzysztof Wiśniewski. Są pionierami improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro, istniejącym od 2006 roku. Spektakle Klancyka to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Ani widzowie, ani aktorzy, nie wiedzą, co wydarzy się na scenie. Wiadomo tylko, że nigdy więcej się nie powtórzy.

ZBIGNIEW ROKITA
reporter, dziennikarz i redaktor. Jego książkowy debiut Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (2018) został przełożony na język ukraiński i doczekał się adaptacji teatralnej wystawionej przez Teatr Nowy w Zabrzu. Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (2020) wyróżniono Nagrodą Literacką „Nike” 2021 (zarówno przez jury, jak i w plebiscycie czytelników) oraz nominowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jest również autorem sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk) i Weltmajstry (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). W swoich tekstach Rokita przypomina, że historia nigdy nie jest tak oczywista jak w szkolnych podręcznikach. Opowiada o pamięci, tworzeniu mitów i przemilczeniach. O tym, co dziadkowie często woleliby zapomnieć, a wnukowie chętnie rozgrzebują.

ODRZANIA. PODRÓŻ PO ZIEMIACH ODZYSKANYCH
To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic. I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

CZAS I MIEJSCE WYDARZENIA