Klancyk gra „Juno”

Teatr improwizowany gra do fragmentów „Juno” Anny Dziewit-Meller.

Wydarzenie jest biletowane, a bilety w cenie 40 zł są dostępne w serwisie kupbilecik.pl pod adresem https://www.kupbilecik.pl/imprezy/130141/Wis%C5%82a/Teatr+Improwizowany+Klancyk/ Na miejscu w Wiślańskim Centrum Kultury bilety mogą zakupić z 10% rabatem mieszkańcy Wisły posiadający Wiślańską Kartę Mieszkańca i osoby 60+.

📅 piątek, 31 maja 2024
🕢 godz. 20:00
📌 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle

Anna Dziewit-Meller – pisarka, wydawczyni, dziennikarka. Wychowała się na Śląsku, studiowała w Krakowie, mieszka w Warszawie. Wydała trzy powieści: Disko (2012), Górę Tajget (2016), Od jednego Lucypera (2020) a także bestsellerowe książki dla dzieci z serii Damy, dziewuchy, dziewczyny. Jest współautorką napisanego z Marcinem Mellerem zbioru reportaży Gaumardżos! Opowieści z Gruzji (2011). W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się wybór jej felietonów pisanych dla „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki” zatytułowany Darcie pierza. Anna Dziewit-Meller w przeszłości była liderką kobiecego zespołu rockowego Andy, współtworzyła programy radiowe i telewizyjne, prowadziła autorski kanał o książkach BukBuk. Od 2021 roku jest redaktorką naczelną w wydawnictwie W.A.B. (GW Foksal).

„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku. Na przykładzie jednej całkiem zwyczajnej rodziny z mazurskiej wsi Anna Dziewit-Meller pokazuje, że wszyscy rodzimy się od razu pod kreską. Każdy winien jest co innego i swój dług ma zaciągnięty gdzie indziej, ale, jak powiada dobry duch tej powieści poeta Rabelais: „Świat bez długów! Toż by gwiazdy przestały obracać się regularnym torem”. Aleksandra zbliża się do czterdziestki, pracuje i wychowuje trzech synów. Jej codzienność to tony obowiązków i problemy finansowe. A chciałaby od życia znacznie więcej. Marzy o uznaniu czytelników i intelektualnej sławie, próbuje więc swych sił jako pisarka. Jej młodsza siostra Marianna mieszka w rodzinnej wsi na Mazurach. Jest popularną instagramerką. Z pozoru szczęśliwa i spełniona, pragnie macierzyństwa i zmaga się z poczuciem winy, które nosi w sobie od dzieciństwa. Siostry są jak ogień i woda, a ich relacje pełne są niedomówień . Czy choroba ojca, pozwoli im odtworzyć więź i pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości? „Juno” to powieść o kobietach, o kryzysie wieku średniego, ale również o długu i o winie, które to kategorie autorka umiejętnie wyrywa z kontekstu ekonomicznego czy prawniczego, przenosząc je na codzienne doświadczenie.

Teatr improwizowany Klancyk Jesteśmy pionierami improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Istniejemy z grubsza od 2006 roku. Nasze spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. W każdy piątek występujemy na scenie Klubu Komediowego w Warszawie. W inne dni w innych miejscach. Na scenie w Wiśle wystąpią: Błażej Staryszak, Grzegorz Uzdański, Paweł Najgebauer, Krzysztof Dziubak.

CZAS I MIEJSCE WYDARZENIA