Trzecia edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry rusza już 1 czerwca – w tym roku festiwal potrwa dzień dłużej niż podczas dwóch pierwszych edycji. Na festiwalowych scenach w centrum Wisły niezmiennie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych.
– Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „pokolenia”. Mówimy o pokoleniach w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w Granatowych Górach: pojawi się literatura young adult a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkania z literaturą Jerzego Pilcha, będzie poezja, reportaż. To wszystko w cztery dni w samym sercu Wisły – mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.
Jak tłumaczy, podczas trzeciej edycji festiwalu pojawią się zupełnie nowe formy przekazu.
– Będzie na przykład stand-up literacki z Michałem Kempą, będą inspirujące mowy literackie, teatr improwizowany, warsztaty rowerowe z Fiilipem Springerem czy literacki pub quiz. Chcemy inspirować literaturą i rozszerzać jej pola działania także w czasie trwania festiwalu – mówi.
Granatowe Góry to festiwal, które łączy różne wątki w literaturze i opowiadaniu o świecie. Od 1 do 4 czerwca będzie można wziąć udział w kilkudziesięciu spotkaniach i dyskusjach, zawartych w kilku blokach tematycznych. Oprócz tego poświęconego pokoleniom, będzie można zgłębić swoją wiedzę o literaturze Jerzego Pilcha i poznać jej nowe oblicza, będzie można spojrzeć na Śląsk z różnych perspektyw, czy wziąć udział w spotkaniach poetyckich i reporterskich.
– Nie zabraknie też muzyki. W tym roku czekają nas dwa koncerty. W piątek w Browarze Wisła zagra zespół Pablopavo i Ludziki, a w sobotę na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny pojawi się raper Miuosh w swoim programie „Miuosh akustycznie”. Granatowe Góry to oczywiście literatura, ale też fantastyczna muzyka i spotkania ze sztuką. Nieprzypadkowo festiwal w tym roku zaczyna się 1 czerwca, przygotowaliśmy bowiem bardzo bogaty program dla dzieci, a Wisła w tym roku zaprasza także na Literacki Dzień Dziecka – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.
Faktycznie, pierwszego czerwca będzie można wziąć udział w niezwykle bogatym programie dla dzieci – to z jednej strony spotkania z dziecięcą literaturą, m.in. z Kocią Szajką i jej autorką Agatą Romaniuk, ale także warsztaty czy animacje, gry i zabawy.
– Pierwszy weekend czerwca w Wiśle, to nie tylko Granatowe Góry – to równoległe wydarzenia dla młodszych czytelniczek i czytelników – Granatowe Pagórki! Czekają nas spotkania z twórcami ulubionych książkowych bohaterów i bohaterek, warsztaty, przybliżające kulturę odległych zakątków świata, opowieści na dobranoc, które zapewnią najpiękniejsze sny. Na spotkania autorskie zaprosiliśmy m.in. Agatę Romaniuk (Panią Wieczorynkę), Karolinę Lewestam, Michała Rusinka, Adama Wajraka, Przemka Staronia, Dionizosa Sturisa, a warsztaty poprowadzą Basia Sadurska, Magdalena Bloch, Joanna Godawa, Iwona Klimaszewska i Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, Robb Maciąg – mówi Ilona Majewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle.
Co ciekawe, Granatowe Góry to co roku nowe rozwiązania dla uczestników festiwalu. W tym roku w Wiśle pojawi się m.in. specjalna linia autobusowa, którą będzie można dojechać na festiwalowe sceny.
Festiwal ruszy już 1 czerwca. Z jednej strony tego dnia czeka nas niezwykle bogaty program dziecięcy, z drugiej – spotkania na scenie głównej na Placu Hoffa oraz na scenie w Bibliotece. Od piątku wystartuje także scena nad rzeką – w Parku Kopczyńskiego. Na tych scenach i nie tylko czeka nas mnóstwo wydarzeń literackich w ciągu czterech dni.
Pełen program festiwalu znajduje się TUTAJ –> PROGRAM
Koncert Pablopavo i Ludziki –> BILETY
Koncert Miuosh Akustycznie –> BILETY